Љупче Дориев организираше Дедо мраз и ги изненади најмалите во Општина Ново Село од која потекнува (ФОТО)

1762

Фудбалскиот интернационалец и македонски репрезентативец Љупче Дориев од струмичко Зубово ги израдува најмалите во Општина Ново Село. Имено деновиве овој фудбалер организираше Дедо мраз да ги посети сите училишта во Општина Ново село и да подари новогодишни пакетичиња на учениците. Новогодишни пакетчиња добија и децата згрижени во детската градинка Сонце од Ново село како и децата сместени ПОУ Климент Охридски . Според информациите поделени се околу 600 новогодишни пакетчиња.

,,Со оглед дека потекнувам од ова општина сакав да ги израдувам најмалите кои се нашата иднина. Сакам да им посакам убави празници и секогаш да спортуваат бидејки со спортот се освојуваат височини но и се градат како квалитетни личности.  Се надевам дека од мојата општина наскоро ќе излезат нови квалитетни спортисти, фудбалери, одбојкари, атлетичари. Мојата желба во новата 2024 да бидат сите здрави и живи, насмеани и успешни а младите да спортуваат и да не се откажуваат од своите соништа,, ни изјави Дориев

Љупче Дориев добил повеќе понуди но сепак пондуата од Узбекистан била најатрактивна и како што вели неодолива….

Љупче Дориев во моментов настапува за узбекистански Согдијана каде има постигнато три гола и три асистенции.  Во Узбекистан замина откако  три сезони беше во тетовска Шкендија а израсна во погоните на Академија Пандев сега Брера со која ја осови и КУП титулата. Од 2017 дебитираше и за македонската репрезентација за која има одиграно 8 натпревари.

„Сакам да изразам благодарност до Климе Иванов, јасмин Трајчев и Александар Мешев без чија помош немаше да можев да ја организирам оваа акција,,вели Дориев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.