Струмичанецот Атанасов дебитираше за селекцијата на Македонија во Ереван каде славеа против Ерменија

1974

Струмичанецот Јани Атанасов кој е родум од населеното место Пиперево дебитираше за сениорската фудбалска репрезентација на Македонија која вчерва славеше убедлива победа против Ерменија во гости во рамките на квалификациите на СП во Катар.

22 годишниот Атанасов кој потекнува од школата на Академија Пандев а во моментов е играч на Хајдук од Сплит Хрватска влезе на местото на Костадинов во финишот од средбата односно во 83 минута при водство на Македонија од 4:0. Својата интернационална кариера Атанасов ја започна  Бурсаспорт Турција а беше дел и од македонската младинска репрезентација во чиј дрес постигна 6 гола.

Македонија блескаше во Ереван каде славеше со 5:0. Стрелци на головоите беа Барди кој постигна еден од игра и два гола од пенал, Тајковски кој го отвори резултатот но и Ристовски

Со евентуален кикс на Романија во дуелот со Исланд вечерва, Македонија во последното коло со островјаните ја отвораат вратата за пласман на СП во Катар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.