Чанаклија ќе добие повеќенаменско игралиште кое ќе биде осветлено, најави градоначалникот на Василево Андонов

557

Општина Василево започна со изградба на повеќенаменско игралиште во населеното место Чанаклија. Со механизација се вршеше  машински ископ  на земја и порамнување на трасата, каде ќе биде изградено новото игралиште. На лице место, заедно со дел од соработниците беше и градоначалникот на општина Василево Славе Андонов.

Согласно проектната документација, игралиштето ќе биде со асфалтна подлога на површина од  990 м2 .  Поставени ќе бидат по  две стативи и кошеви со што ќе се овозможи играње на фудбал, кошарка, ракомет, односно ќе одговара на различните потреби на граѓаните кои овде ќе спортуваат. Игралиштето ќе биде осветлено со лед рефлектори со што ќе биде можно спортување и во вечерните часови.

Изградбната на ова игралиште е планирана со Програмата за уредување на просторот на градежното земјиште во руралните подрачја во Општина Василево за 2023 година. Средствата за негова реализација изнесуваат 3 538 045 денари и истите се обезбедени од Буџетот на општина Василево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.