Утре на струмичкиот плоштад Бадникарски концерт – 135 дечиња кои ќе го најават Христовото рождество !

359

Во организација на Елуеса Фондација утре сабота 6 јануари од 11:00 часот на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, ќе се одржи Хуманитарен Бадникарски концерт. Со концерот ќе се најави раѓањето на Богомладенецот а ќе бидат поделени и божиќни пактечиња на децата што ќе го најават Христовото рождество.

Околу 135 деца ќе тргнат од од Црквата „Св. Кирил и Методиј“ кон зградата на Општина Струмица каде децата од поворката ќе ги пречека градоначалникот Костадин Костадинов и Викарниот Епископ г.Јаков Стобиски од каде ќе се упатат на плоштадот на Хуманитарниот Бадникарски концерт каде ќе се исполнат осум божиќни каланди заедно со вокално инструменталниот состав Стихири.

Овој настан Фондацијата „Елеуса“ го организира во соработка со Струмичката Епархија и Школата за веронаука при Црквата „Св. Кирил и Методиј“, а е под покровителство на Општина Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.