Хеликоптерите на МВР го стопираа ширењето и нема опасност за Сушево но пожарот е сеуште активен, вели Ангелов од ЦУК

229

Два хеликоптери на МВР попладнево се приклучија на гаснењето на пожарот кој денеска се појави кај брана Турија – струмичко во близина на населеното  места Добрашинци а се прошири кон Сушево и Злеово во општина Радовиш.  Гореше трева и нискостеблеста шума

Освен хеликотпери на МВР во гаснењето на пожарот учествуваат и екипи на противпожарните единици од Струмиица од Радовиш а попладнево на барање на ЦУК се приклучија и хеликотпери од МВР кои спречија приближување на пожарот кон куките во Сушево.

Според последните информации од Стојанче Ангелов раководител на ЦУК, пожарот е ставен под контрола и нема опасност по населеното местo Сушево но на одделни позиции сеуште е активeн. До вечерва ќе се продолжи со хеликоптерите а преку ноќта ќе дежураат екипи на терен .( В.Трајков)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.