Фото – Општина Конче обезбеди 800 канти за отпад и ќе се доделат на секое домаќинство

1413

Речиси сите домаќинства во општина Конче ќе добијат канта за отпадоци, бидејки деновиве во ова општина пристигнаа околу 800 канти за отпад кои во наредниов период ќе бидат распоредени по домаќинставата. Паралелно ќе биде формирана екипа за организирано собирање на отпадот од домаќинствата за што истиот ќе се собира со нов трактор со приколка од страа на ЈП ,, Лакавица,,од Конче

,, Кантите и тракторот се обезбедени преку проектот ,,Унапредување на општинското владеење’’ финансиран од ЕУ имплементиран од УНДП. Како општина во овој проект имавме и сопствено учество од околу 473 илјади денари. Со овие 800 канти очекуваме во голема мера да се подобри комуналната хигиена и животната средина, но се отвара можноста и за зачестени инспекциски контроли,, кусо не информираше градоначалникот на Конче Благој Илиев

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.