Фото – Дечињата и учениците од Богданци со креативни маски – најдобра маската на Vа одделение од ООУ „Петар Мусев

2672

Дечиња од детската градинка во Богданци но и ученици од основните училишта од Богданци и Стојаково заедно со средното училиште од ова општина, учествуваа на традиционалната манифестација  ,, Априлијада,, по повод денот на шегата 1 април. Во центарот на Богданци кај градскиот парк можеше да се види шаренилото од бои но и разновидни идеи и креации изработени од  дечињата од ЈОУДГ „Коста Поп Ристов Делчев“, како и од ученици од ООУ „Петар Мусев“ Богданци и ООУ “Кирил и Методиј“ Стојаково и средношколците од  СОУ „Богданци“.

Настанот го организираше Дом на Култура „Бранд Петрушев“ во соработка со Општина Богданци кои на сите учесници им доделија благодарници за учеството а беа доделени и награди за најдобрите маски

Прва награда – „Каменковци од Бед Рок“, Vа одделение ООУ „Петар Мусев“ Богданци;

Втора награда – „Дождовни облачиња“, ООУ „Кирил и Методиј“ Стојаково и „Гости од Хаваи“ од ЈОУДГ „Коста Поп Ристов Делчев“ Богданци;

Трета награда – „Медицинска интервенција“ I-5 клас СОУ „Богданци и „Професии“ VI одделение ООУ „Кирил и Методиј“ Стојаково

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.