,,Фолклорна низа” ја презентираше Струмица и македонскиот фолклор пред цела Турција (фото/видео)

1722

Членови на  ,,Фолклорна низа’’ од Струмица деновиве престојуваат во Турција каде имаат свои настапи и го презентираат македонскиот фолклор.  Станува збор за Манифестацијата ,,Македонија’’ кој се одржува во Чили кај Измир каде престојуваат повеќе фолклорни друштва и преставници на локални самоуправи од земјава меѓу кои и од Општина Струмица.

Тие беа и дел од програмата на Халк ТВ каде имаа свој настап во емисијата на Серхан Аскер каде рпетходно гости беа и граодначалникот на Струмица Костадин Костадинов

Фолклорна низа објави и свои настапи на други локации на отворено во Турција каде младите членови гордо ја презентираа македонската традиција

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.