„Фолклорна низа“ од Струмица со Детски фолклорен фестивал ,,Фолклорни алки 2023“ (фото/видео)

683

Во салата при Домот на АРМ во Струмица, во организација на Здружението ,,Фолклорна низа“ од Струмица се одржа Детски фолклорен фестивал „Фолклорни алки 2023“ на кој учествуваа млади играорци од повеќе ансамбли и културни уметнички друштва од регионот.

Целта на фестивалот е да се промовира македонскиот фолклор и традиционалните македонски ора меѓу младите соопштија од „Фолклорна низа“ кој беше домакин на играорци од ФА ,,Бучим“ од Радовиш, КУД ,,Гоце Делчев“ од Босилово и КУД ,,Сушевски бисери“ од Сушево….

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.