Фирма од Гевгелија пуштила во промет увезен тутун Вирџинија без акциза, Царината поднесе кривични

3956

Царинската управа денеска соопшти дека запленила околу 146 тони тутун кој незаконски бил пуштен во промет за кој не бил платена акциза од околу 4, 5 милиони евра. Станува збор за фирми од Гевгелија и Тетово  кои заедно со три одговорни лица заработија кривични пријави . Како што соопшти денеска директорот на Управата, Горан Сугарески, се работи за десет увози на тутун вирџинија, реализирани од страна на правно лице од Гевгелија во декември 2017 и цела 2018 година. Увезениот тутун, наместо да се доработи, е пуштен во промет.

,,На 10 февруари годинава Царинската управа до ОЈО Гевгелија поднесе кривични пријави против две правни лица со седиште во Гевгелија и Тетово и против три одоговорни лица на правние субјекти поради основано сомневање дека е сторено кривично дело недозволено тргување со меѓу производи метил алкохол и тутунски добра. Станува збор за 146 277 килограм увезен необработен тутун, пуштен незаконски во пробмет без платена акциза од околу 4,7 милиони евра,, кажа Сугарески

Според него, сѐ почести се производството и продажбата на нелегален режан тутун, кој нема никакви документи со кои би се докажале неговото потекло, вид, квалитет, местото и начинот на одгледување и чување, што воедно е штетно и за здравјето на луѓето

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.