Филмот за ,,македонскиот Елвис Присли” од струмичко Куклиш прикажан на Ал Џазира Балкан фестивал (видео)

10274

Документарниот игран филм „Сонцето не грее на сите страни“, во режија на Глигор Кондовски, завчера беше дел од програмата „Еј-џej-би индустри – Денови на индустријата“, во рамките на фестивалот „Ал Џезира Балкан филм фестивал“ за документарен филм во Сараево. Документарецот е на „Револутион продукција“ од Скопје, режија и музика – Глигор Кондовски, директор на фотографија е Слаѓан Милошевски, продуцент Дејан Милошевски, а монтажата на филмот е на Иван Костадиновски.

„Сонцето не грее на сите страни“, кој е во селекцијата „Балкански ѕвезди“, ја следи приказната за „македонскиот Елвис Присли“, Ване Црнгаров, роден во струмичкото село Куклиш, кој заминува за Австралија. Сиромаштијата го тера главниот карактер да почне да се занимава со музика и така да заработува за живот. Приказната се одвива и во Австралија, каде што тој настапува како легендарниот Елвис Присли, но и во Куклиш, за кој тагува и е носталгичен целиот живот. Документарниот филм изобилува со музика, која му дава боја на филмот, преку неа гледачот се поврзува со Ване и ја чувствува неговата болка. Мотивацијата да се снима овој филм е универзалната приказна на иселениците, кои од различни причини заминуваат од родната земја, но, како што вели и Ване, каменот си тежи на своето,, соопштија од „Револутион продукција“

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.