Ученичката екипа на Видоe Подгорец од Струмица – Државни прваци во одбојка, обезбедија учество на СП во Бразил !

3787

Женскиот одбојкарски тим на училиштето ,,Видоe Подгорец” од Струмица го освои Државното првенство во одбојка за основни училишта.  На завршниот турнир во Велес ученичкиот тим на ,,Видое Подгорец,, предводени од професорите Зоран Спасов и Горан Иванчев  демонстрираа квалитетна одбојкарска игра наспроти останатите тимови кои разигруваа за титулата, докажувајки дека Струмица е одбојкарски град.

Во сите дуели од ова звршница, струмичките девојчиња  забележаа победи а во големото финале за титулата Државен првак славеа со 2:0 во сетови против ученичката екипа на ООУ ,, Партеније Зоогравски“ од Скопје

,, Со ова потврдивме дека го држиме приматот во училишната одбојка во земјава во женска конкуренциј за основни училишта. Ова година бевме дел од Светското првенство во Хрватска за екипи од основни училишта а сега обезбедивме пласман на СП во Бразил догодина, што преставува потврда, колку ние како училиште но и Струмица како град ја негуваме одбојката како спорт” ни изјави Леонид Танчев директор на ООУ ,, Видое Подгорец” од Струмица

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.