Ученици од ООУ ,,Гоце Делчев“ од Василево освоија 6 медали на Државното атлетско првенство во Куманово

1397

Пет ученика од ООУ „Гоце Делчев“ од Василево се закитија со медали на државното атлетско првенство за основни и средни училишта што се одржа во Куманово во организација на Сојузот за училишен спорт. Основците од василевското основно училиште под менторство на професор Алма Хасанова и Зоран Атанасов и покрај силната конкуренција од основци, сепак се искачија на тронот во дисциплините фрлање ѓуле, скок во далечина но и во дициплината штафетно трчање 4х100 метри.

Најдобар пласман имаше Ведат Исинов кој освои два медала. Во дисциплината скок во далечина освои сребро а во дисциплината штфетно трчање на 100 метри заедно со своите соученици Вагдет Демов, Енгин Мустафов и Костадин Накев се закитија со бронза. Бронза освои и Лупчо Атанасов во дисциплината фрлање ѓуле. Инаку ООУ Гоце Делчев од Василево на ова Државно првенство во Куманово беше преставено со 13 ученика

На Атлетскиот стадион во Куманово, на Државно првенство во атлетика учествуваа ученици од 32 основни училишта со околу 450 ученици.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.