УХМР: Утре попладне се очекува невреме со пороен дожд и грмежи во цела Македонија

1158

Управата за хидрометеоролошки работи предупреди дека утре во целата земја може да се очекува голема промена на времето, која ќе донесе пороен дожд и грмежи. Оттаму додаваат дека засега не може да се прецизира каде може да се очекува најсилно невреме, но Скопје ќе биде погодено од оваа нестабилност.

„Под влијание на атмосферски фронт, утре во попладневните и во ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Наместа ќе има невреме со силен дожд за кратко време, со над 20 литри на квадратен метар за шест часа, силен ветер, поинтензивни електрични празнења и со услови за појава на град“, велат од УХМР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.