УХМР предупредува за можно невреме со поројни дождови за кратко време

443

Од денес до средината на следната седмица, подрачјето на нашата земја ќе биде под влијание на влажен и нестабилен бран. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи.

Локално, повремено ќе има појава на невреме со пообилен дожд (над 30 l/m2) за кратко време кои можат да предизвикаат локални проблеми во дел од урбаните средини, како и да доведат до брзо зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците.

,,Предупредуваме на претпазливо движење покрај помалите реки и суводолицте во текот на наредните денови,, соопшти УХМР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.