Утре и задутре прскање против комарци во 8 општини од Југоистокот, тендерите ги доби скопска фирма за 68 илјади евра

256

Утре и задутре во осум општини од Југоистокот ќе се изврши теристична дезинсекција против возрасни комарци. Како што соопштуваат од Центарот за развој на Југоисточниот плански регион прскањето од земја против комарци ќе се реализира на 11 и 12 јуни во периодот од 20 часот до полноќ и тоа во следниве општини:

  • 11 Јуни (Вторник) во општините Валандово, Дојран, Радовиш, Конче,
  • 12 Јуни (Среда) во општините Ново Село, Босилово, Василево, Струмица.

,,Доколку временските услови се неповолни, дезинсекцијата ќе се изврши кога временските услови ќе бидат . Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземат соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот временски период,, соопштуваат од ЦРЈИПР

Прскањето против ларви и возрасни комарци во овие осум општини го реализира фирмата ,,Зотокс ДООЕЛ“ од Скопје . Ова фирма на распишаните тендери на Центарот понуди најниска цена и работата ја доби за околу 68 илјади евра. Според склучените договори дезинсекцијата против ларви и комарци треба да биде на околу 3000 хектари во овие осум општини и ќе има по три прскања.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.