Уапсен жител од валандовско Дорломбос, фатен кај Куклиш струмичко како во камион превезува 53 мигранти

1426

Кај струмичкото населено место Куклиш во камион управуван од жител на валандовско Дорломбос, откриени се дури 53 мигранти соопшти МВР. Возачот е приведен во струмичката полиција а мигрантите префрлени во прифатните центри во Скопје и Гевгелија. Во акцијата учествувале преставници на Регионалните центри за гранични работи Југ и Исток кои синоќа околу 19,30 часот при преглед на товаро возило Форд пронашле мигранти од Авганистан, Пакистан но и од Индија Ирак и Египет.

Според полициските соопштенија за овој месец, ова е трет случај на откривање на мигранти во Струмица .На почетокот на овој месец кај Костурино во патничко возило „Рено трафик“, со битолски регистарски ознаки, беа пронајдени 28 лица мигранти a пред четири дена повторно кај ова населено место беа откриени во товарно возило ,,Киа’’ беа откриени 15 други мигранти при што возачите во двата случаи избегале.

МВР соопшти дека само во првите 19 дена од месец јануари откриени се  1365 обиди за илегално преинување на македонската границ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.