Уапсено момче од Ангелци кое во паркот во Струмица напаѓал малолетници и им ги земал мобилните

2112

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода Д.П. (20) од село Ангелци, струмичко. Тој се сомничи дека на 13.05.2023 околу 22.20 часот заедно со уште две малолетни лица од струмичко, во Градскиот парк во Струмица физички нападнале тројца малолетници од Струмица и со закана со остар предмет им ги одзеле мобилните телефони.

Од страна на полициски службеници, по добиена судска наредба, бил извршен претрес во домот на Д.П., при што бил пронајден еден од мобилните телефони одземени при извршеното кривично дело. Утврден е и идентитетот на двајцата малолетници, кои заедно со Д.П. го извршиле кривичното дело и против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок согласно Закон за правда на децата. Д.П. бил задржан во полициската станица Струмица и во текот на денот ќе биде изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица,, соопштија од СВР Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.