Три струмички екипи остануваат во борба за титулата одбојкарски Шампионки – заврши првата фаза од првенството

1115

Со одигрување на 11 тото првенствено коло од Првата женска одбојкарска лига познати се тимовите кои ги продолжуваат натпреварите за освојување на титулата.  Струмица жени славеше против Ускана од Кичево и се зацврсти зад Наковски волеј кој беше убедлив против Пелистер а Виктори иако киксна пред своја публика од Јанта сепак го задржа шестото место кое им носи билет во Втората фаза

Освен овие  струмички екипи во Втората фаза од првенството за освојување на титулата ќе бидат и три скопски тима. Станува збор за екипите на Работнички Жени, Вардар и Јанта, додека останатите шест екипи ќе играат во Плеј аут фазата во пролентиот дел од сезоната

Работнички Жени има 30 бода, Вардар и Наковски по 27, Струмица Жени 23, Јанта 22 а Виктори Волеј 18 бода. Овие екипи ги задржуваат бодовите за пролетната трка и по системот секој со секого дома и во гости ќе се борат за првите 4 места односно Плеј офф разврската за титулата.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.