Струмичките земјоделци незаинтересирани за ИПАРД средствата, досега само 40 апликации

1644

На две недели до завршувањето на јавнито повик за доделување средства од Ипард програмата, многу малку земјоделци од југоистокот поднеле барања за искористување на срествата за модернизација на земјоделските стопаснства. Како што информираше раководителот на Агенцијата за потикнување на развој на земјдоелството Стојан Глигоров само 40 апликации се поднесени за еден месец и тоа претежно за опрема и придружна земјоделска механизација

Од Aгенцијата упатуваат апел до земјдоелците да не го чекаат последнито рок за аплицирање бидејки ке нема време за интервентна помош во барањата. Од ова институција апелираат до земјоделсктие стопанства да размислуваат за користење средства од Ипард програмата за изградба на мини преработувачки капацитети

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.