Струмичанецот Зетов предводник во победата на Македонија против Црна Гора на Европското У16

1065

Македонската кошаркарска репрезентација У16 славеше победа против селекцијата на Црна Гора со 69:62 на Европското првенство Дивизија „А“ за кошаркари „Под 16“ години каде во улога на организатор уште еднаш е нашата федерација.

Кошаркарот на КК Струмица Димитар Зетов беше предводник во победата на Македонија против црногорскиот состав. Тој постигна 20 поени но и клучната тројка во последните секунди од мечот кога се кршеше резултатот. Тој на своеот салдо прокнижа и 5 скока и 2 асистенции.

Во составот на селекцијата на Македонија играше и радовишанецот Атанасиј Трајанов кој го носи дресот на Водно санс. И тој вечерва ги бранеше боите на Македонија а на своето конто прокнижа 4 поени и 5 скока од кои 3 во одбраната.

Следното коло Макеонија игра против селекцијата на Грција

фото www.kfsm.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.