Струмица со низок опфат на вакцинација и 19 починати, Гевгелија со висок опфат и 1 починат – анализа на МЗ

625

Струмица е една од неколкуте општини во државата коишто имаат најмалку вакцинирани граѓани против ковид-19 заклучно со 31 август. Според статистиката на Министертсвото за здравство (МЗ) Струмица и регионот се наоѓа на четврто место по нискиот опфат на вакцинирани со само 32,1 процент од граѓаните. Во однос на црната статистика на починати граѓани од компликации со корнавирус, Струмица е во самиот врв. Во четвртиот бран, за само два месеци во Струмица и регионот починале 19 лица

Министерството за здравство информира дека за време на четвртиот ковид бран, во период од јули до крајот на август, епидемиолошките анализи покажуваат дека најголема смртност кај пациенти со ковид имало во градовите каде имало најнизок процент на вакцинирано население.

„Во градовите како Гевгелија, Кавадарци, Ресен и Берово кадешто опфатот со вакцинација е помеѓу 54-61%, бројот на починати е најмал, односно има по еден починат. Тетово, го пречека бранот само со 19% вакцинирани граѓани во јули, таму имаше најголем притисок врз болниците, најголем број хоспитализирани пациенти и најголем број смртни случаи, 106 до крај на август. Последните недели драстично е зголемен интересот за вакцинација во Тетово и изнесува скоро 37%. Слична е состојбата и во Гостивар каде исто така имаше мал опфат на вакцинирано население, во овој град опфатот на вакцинирани полнолетни граѓани до крај на август е под 30%, а бројот на починати со ковид е 73“, велат од МЗ.

Од Министерството апелираат до граѓаните да ги отфрлат сите заблуди во врска со вакцините и да се придржуваат кон фактите и кон реалните докази кои всушност ни покажуваат колку тие се значајни и ефикасни.

„Целта е да го победиме вирусот, а тоа ќе го направиме само со масовна имунизација на целокупното население. Само на овој начин можеме да живееме повторно слободно, без ограничувања и без рестрикции“, додаваат оттаму.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.