Струмица повторно со двоцифрена бројка на ковид позитивни, во моментов 59 активни случаи

862

Во последното деноноќие како што информираше Министерството за здравство во земјава се регистрирани 398 позитивни лица на ковид-19 од направени 6 383 тествови а четири лица починале од компликации на вирусот. Бројката на новозаразени расте и во Струмица. За изминатите 24 часа регистрирани се нови 13 позитивини со што бројката на активни случаи се зголеми на 59. Инаку според Институтот за јавно здравје во Струмица заклучно со 31 јули годинава имало само 16 активни случаи

Освен во Струмица, нови случаи се регистрирани во Скопје – 136, Тетово – 86, Гостивар – 46, Куманово и Кичево – по 23, Битола – 15, Охрид – 13, Дебар – 10, Струга – 6, Кавадарци – 5, Кочани – 4, Прилеп и Валандово – по 3, Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по 2, Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод – по 1.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.