Струмица Жени славеше против Наковски Волеј и станува сигурен патник за мечевите за титула

1300

Продолжија мечевите од втората фаза од Првата женска одбојкарска лига која треба да ги даде екипите кои ќе разигруваат во плеј офот за титулата. Во рамките на третото коло се сретнаа тимовите на Струмица Жени и Наковски Волеј во кој избраничките на Атанас Милев и Вера Божијанова славеа победа со 3:0 (25:23, 25:21, 25:15) со која се зацврстија на четвртата позиција која ги носи во играта за титула

Струмица Жени одигра посмиерно и без грешки во завршницата од првиот и вториот сет против Наковски Волеј, додека во третиот целосно доминираа и на противничките им дозволија само 15 поени. Наковски Волеј се обидуваше да направи изненадување и пресврт во своја полза, но домашниот Струмица Жени со борбената игра не дозволи

Помладиот тим Струмица Жени сега има вкупно 19 бода три помалку од Јанта Волеј и Работнички додека Вардар Жени како лидер има осетна предност. Наковси Волеј има 13 бода и се наоша на петата позиција. По завршување на меѓусебните мечеви од Втората фаза само привте 4 тима продолжуваат за разигрување за титулата

.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.