Сребро за гевгелиска Блокотехна, КУП титулата замина за Скопје кај Работнички

1622

Кошаркарите на ,,Блокотехна’’ од Гевгелија не успеа да ја освојат КУП титулата и да испишат историја. Во големото финале од кошаркарскиот КУП чија завршница се играше во салата ,,26 април’’ во Гевгелија, претрпеа пораз од Работнички со 85:71 и се закитија со сребро од ова натпреварување што преставува исто така успех за овој најмлад кошаркарски тим во државата

Гевгелискиот тим лошо го почна дуелот но блескаше во втората четвртина и на полувреме заминаа со 49:45. Но во второто полувреме тројките од Караџовски беа кобни за избраниците на Марјан Илиевски кои пред една седмица го освоија БИБЛ лигата. Се обидуваа гевгеличани да ја анулираат двоцифрената предност на Работнички но не успеа

Блокотехна за својата куса историја за првпат играа КУП финале а станаа втор македонски клуб кој ја освои БИБЛ лигата и се на добар пат и за разигрување на титулата во македонскиот шампионат.

фото www.gol.mk

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.