Софија Ричлиева потпиша за хрватскиот суперлигаш Брда, клубот најавува атак на титула

1736

Иксусната одбојкарка од Струмица Софија Ричлиева кариерата ја продолжува во хрватскиот суперлигаш Брда од Сплит. Таа потпиша договор за една сезона а од пред десетина дена веќе тренира со хрватскиот состав кој ова сеозна има високи амбиции. Сплитскиот женски одбојкарски клуб минатото првенство го заврши на седмото место во конкуренција од 12 екипи но оваа сезона најавуваат атак на плеј офоот за да разигруваат за титула за што осетно се засилија.

,,Уште од првиот ден кога дојдов бев одлично примена. Има многу добра атмосфера во тимот. Сите имаат желба за докажување и се работи доста напорно. За две недели ги почнуваме пријателските натпревари. Клубот оваа сезона донесе неколку нови одбојкарки вклучувајки ме и мне се со цел да бидеме успешни и да оствариме добри резултати. Целта е да влеземе во Топ 4 а потоа да се надигруваме и за медал. Јас се надевам дека ова сезона со Брда ке оствариме висок пласман,, ни изјави младата Ричлиева

22 годишната Ричлиева во својата кариера има настапувано во Косово, Турција, Грција и Данска каде со Вестјеланд освои бронза и испиша клупска историја. Првиот меч Софија Ричлиева со Брда ќе го има на 15 октомври со ЖОК Осијек.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.