Скопјанец кој се барал за издржување казна затвор, фатен кај Василево како превезува 30 мигранти

1908

Вчера околу 18.00 часот во индустриска зона кај Василево бил фатен и лишен од слобода М.О.(41) од с.Зелениково – скопско,  како со товарно возило „фиат дукато“со скопски регистарски ознаки, превезува 30 мигранти. Лицето паралелно се барало и за издржување казна затвор за сотрено кривично дело ,,неовластено произвдоство и пуштање во промет наркотични дроги”.

Како што информираше МВР, тој го управувал возилото ,,фиат дукато” во кое биле пронајдени 30 лица мигранти од Авганистан и Пакистан. Истите биле сместени во прифатниот центар за странци за понатамошна постака, додека 41 годишниот жител на скопско Зелениково бил приведен.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.