Седларци доби уредено катче во центарот на населеното место, Општина Василево постави урбана опрема

578

Насленото место Седларцо доби инфраструктурно и хортикултурно уредено катче лоцирано во центарот на населеното место помеѓу училишната зграда и повеќенаменското игралиште.

На лице место беше градоначалникот на општна Василево, Славе Андонов, кој изрази задоволство од финалниот изглед  на просторот кој ќе биде новото урбано уредено и хортикултурно оплеменето катче за одмор, релаксација и дружење на жителите од населеното место Седларци.

Според податоците од техничката документација, вкупниот уреден простор изнесува 180 мод кои 155 се со бехатон плочки на кој се поставени шест клупи за седење. На останатиот простор засадени се  зимзелени и листопадни  дрвца и сезонско цвеќе.

За овој проект општина Василево  од сопствениот Буџет издвои 420 000 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.