Сарамандов: Ставен во функција новиот водоснабдителниот систем за Негорци

446

Првиот човек на општина Гевгелија Андон Сарамандов објави дека е ставен во функција водоснабдителниот систем за населеното место Негорци. Како што соопшти на својата ФБ страна целосно е е изграден цевководот од 6405 метри на кој покрај населното место Негорци линијата го опфаќа и населното место Прдејци. На денешниот чин беше и лидерот на опозициската ВМРО ДПМНЕ  Христијан Мицковски.

Како што истакна Срамандов во мај минатата година со овој проект се решава долгогодишниот проблем за редовно и квалитетно водоснабдување на околу 5.500 жители од населените места Негорци, Прдејци и Богородица.

Инаку овој водоснабдителен систем е проект кој се финансираше со грантот од KfW германската развојна банка, кој предвидува и реализација на други проекти во висина од 2,5 милиони евра.

 

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.