Сакам нови успеси и резултати на одбојкарска Струмица, вели Владо Милев кој потпиша за ОК Џио

1737

По 13 години интернационална кариера, одбојкарскиот репрезентативец Владо Милев се враќа во Џио Струмица и како одбојкар и како спортски директор . И покрај многуте конкретни понуди  Милев потпиша договор со струмичани во намерата да се испише нова успешна приказна но и Џио Струмица да биде респектабилен клуб не само на домашна сцена туку и во европската клупска одбојка.

,, Официјално се враќам во Македонија. Тоа е мојата конечна одлука после долго размилување со одлуката.Желба ми е да ја завршам кариерата каде што ја почнав а имајки во предвид и самата сиутација со корона кризата. Доаѓам дома во клуб со позитивна амтосфера и луѓе кои ја сакаат одбојката и се подготвени заедно да направиме една успешна приказна не само со снеиорската екипа туку и во развојот на младите категории. Се ставам на рапсолагање и како спортски директор за да ги оствариме тие цели,, ни  изјави Милев  кој смета дека струмичката одбојка заслужува многу повеќе

Тој тврди дека во Џио Струмица веќе работат на еден нов порект за развој на одбојката не само во Струмица туку и во Македонија проект кој треба да даде нови резултати.

33 годишниот Милев во својата кариера играше во 11 клубови и тоа во Чешка, Обединетите Арапски емирати, Белгија, Грција, Австрија, Либија, Романија, Оман, Кипар, Унгарија и Црна Гора. Тој е дел и од македонскиот национален состав

Џио Струмица има амбиција да се врати на европската сцена по подолго време, односно да ја искористи можноста за учество во Челенџ купот на ЦЕВ. Според клупскиот рејтинг којшто се гради врз база на резултатите од минатите сезони, македонската одбојка има право на по еден учесник во машка и во женска конкуренција во Челенџ купот, а со специјална дозвола на ЦЕВ постои можност да се пријави уште по една екипа.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.