При обид да избега полициска контрола излетал од патот Дојран – Валандово при што се повредени 7 мигранти

907

На 17.07.2023 vо 15.10 часoт на регионалниот пат Нов Дојран – Валандово, на место викано „Фурска чешма“, пред крстосницата за с.Дедели, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин Стар Дојран забележале патничко возило „форд мондео“ во кое се превезувале мигранти, соопшти МВР

,,Откако ги забележал полициските службеници возачот се обидел да избега, но набргу со возилото излетал од патот и го напуштил местото. Во несреќата, со тешки телесни повреди се здобило едно лице мигрант од Сирија, додека со телесни се здобиле шест лица мигранти од Сирија, од кои тројца малолетници, констатирани во Здравствен дом Гевгелија,, информираа од полицијата

Увид на местото извршила екипа од ОВР Валандово и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.