Приведен радовишанец , превезувал бесправно исечени дрвја а во Липовиќ одземени трактор и приколка со дрва

4138

На 29.10.2023 во 19.35 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш гo лишиле од слобода Ш.Ш.(37) од Радовиш бидејќи бил затекнат како со товарно возило „форд транзит“ со струмички регистарски ознаки превезува бесправно исечени огревни дрва. Дрвата и возилото биле одземени, а по целосно документирање на случајот против Ш.Ш. ќе биде соодветна пријава.

Според МВР истиот ден во село Долни Липовиќ, општина Конче, полициски службеници од ОВР Радовиш, во координација со вработени од Шумска полиција Радовиш, од Г.Т.(34) од село Долни Липовиќ одзеле бесправно исечени огревни дрва, еден трактор и приколка за трактор, а од дворното место на С.Т.(76) од истото село биле одземени бесправно исечени огревни дрва. Одземените дрва и тракторот со приколка биле пренесени во кругот на Јавното претпријатие Национални шуми, подружница Плачковица Радовиш. По документирање на случаите против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.