Приведен жител од Стојаково кој со камион превезувал 79 мигранти кај Гевгелија

2697

Во координирана акција, полицајците од станицата на ГП ,, Богородица” заедно со полицајци од Унгарија,  кај Гевгелија сопреле камион во кој биле натоварени дури 79 мигранти . Како што информира МВР, контролата била спроведена кај местото викано ,,Касарна” гевгелиско. Било сопрено тешко моторно возило ,,Мерцедес Атего”  со скопски регистарски ознаки, управуван од 25-годишниот В.Ќ. од Стојаково – Богданци .

Момчето од Стојаково возел камион кој според полицијата се водел на друго лице. По извршената проверка било утврдено дека камионот марка Мерцедес бил во сопственост на 32-годишниот скопјанец И.С. Во возилото по направената контрола  биле пронајдени 79 мигранти, а возачот на камионот бил уапсен за натамошна постапка.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.