Првачињата од Василево и Нова Маала добија новогодишни пакетчиња од Градоначалникот Андонов

415

Новогодишни пакетчиња од Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, денес добија првачињата кои настава посетуваат во населените места Василево и Нова Маала.Среќа, здравје, весели празнични денови исполнети со детски игри им посака Градоначалникот, а тие за возврат, искрено, детски му се заблагодарија со песнички.Насмевките на нивните лица  беа најдобриот показател за  детската радост и задоволството од подароците.

,,Децата се нашата иднина и ќе направиме се за нивната среќа. Обезбедени пакетчиња за сите првачиња во нашата општина. Нема поубаво нешто од детската насмевка, од чувството дека сте ги направиле среќни макар за миг, на каков било начин. Им посакувам здравје, среќа и многу љубов во сите денови кои доаѓаат во новата година“, напиша на својот ФБ профил градоначалникот на општина Василевоп Славе Андонов по повод својата последна новогодишна активност поврзана со најмалите ученици од општина Василево, односно дарување новогодишни пакетчиња, која ќе се одвива во текот на овие денови.

Ова е  традиционален начин на кој  општината и градоначалникот им ги разубавуваат празниците на  најмалите ученици. Во наредните денови, пакетчиња  ќе добијат и првачињата кои настава посетуваат во подрачните училишта низ населените места на општина Василево.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.