По оставката на Мијалов, РК Радовиш го ангажираше Андон Бошковски кој го водеше тимот на КЛ 7

891

Управата на РК Радовиш го ангажираше Андон Бошковски-Доне откако во саботата Љупче Мијалов си поденсе оставка по поразот од РК Прилеп. Бошковски е добропознато име на македонската ракометна сцена со оглед дека беше стратег и асистент на повеќе ракометни тимови во земјава а водеше екипи и во Романија и Грузија. Андон Бошковски до 15 јануари беше прв тренер на Голден Арт КЛ 7 од Свети Николе.

Радовишани во првите три кола од Плеј аут лигата имат само порази. Доне кој денеска го имаше првиот тренинг со раадовишкиот состав ќе го води тимот во слендото коло против Тиквеш од Кавадарци кој нема пораз во борбата за опстанок.

Љупче Мијалов по третиот пораз и оставката за Дрнка.МК кажа дека таа е чин на морална одговорност додека пак Игор Конзулов подвлече дека им е потребен Мијалов кој добро го познава сениорскиот состав и функционирањето на клубот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.