Почна да се гради Скејт паркот во Струмица кој ќе има 7 спортски реквизити за адреналинска забава

999

Струмичката фирма Планиметрика почна да го гради Скејт паркот на местото на Фитнес зоната во кругот на Домот на АРМ веднаш до паркингот и новото повеќенаменско игралиште. Тој ќе биде на површина од 625 квадрати метри објави градoначалникот на Струмица Костадин Костадинов кој подвлече дека за ова намена се издвоени средства од 6,2 милиони денари од Буџетот на општината.

,, На рамна бетонска платформа која ќе биде заградена, ќе бидат поставени 7 спортски реквизити кои ќе овозможат адреналинска забава за љубителите на овој екстремен спорт,, објави градоначалникот Костадинов

Како што објавивме минатитот месец, согласно потпишаниот Договор градежните работи треба да завршат во рок од 6 месеци од денот на воведување на фирмата во работа. Изведувачот ќе мора паркот да го изведе согласно основниот проект изработен од Архитектон Дизајн од Битола при што сите спортско рекреативни справи поставени на теренот да ги исполнуваат сите барања во врска со безбедната употреба.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.