Почнаа чистењето на просторот Чам’лк над Струмица за изградба на социјална населба со 100 типски куќи

1081

Општина Струмица ги отпочна активностите за чистење на просторот ,,Чам’лк’’  над новите турски гробишта во Струмица каде треба да никне нова социјална населба.. Станува збор за површина од околу 3,3 хектари површина на која треба да се градат стотина типски куќи за  лицата дивонаселени кај транзитниот пат односно Климент Охридски  и социјално загрозени семејства. Од таа причина градежна механизација ангажирана од општината денеска почнаа со постапката за рушење на дивоизградените објекти и подоготвка на просторот за социјална населба.

„Решаваме децениски проблем на булеварот „Климент Охридски“, односно со дивоградбите во долното Турско маало во кое не само што има лоши услови за живот, туку истиот и не е безбеден поради големата фреквенција во сообраќајот. Ќе обезбедиме солидни станбени објекти за сите социјално загрозени семејства и од долното и од горното Турско маало и никој нема да остане без покрив над главата,, објави градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.