Повеќе илјадници гости за Илинден уживаат во убавините на Дојран, сместувачките капацитети речиси полни

2471

Повеќе илјади туристи од земјава и странство за Илинден уживаат во убавините на Дојран со што го најавија шпицот на туристичката сезона во ова место. Речиси сите капацитети се исполнети и се бара место повеќе за сместување. Неофицијално за  Илинден но и престојниот викенд  во Дојран ќе престојуваат околу 10 илјади посетители

Освен од земјава во Дојран се поголем е бројот на гости од Србија. За разлика од минатите години кога српските туристи беа транзитни сега ти престојуваат и по неколку денови.

Дојранчани се надеваат на бериќетен август од причина што овој месец почнува  и цветањето на алгите, месец во кој ќе се одржи и тридневниот фестивал „Риба и вино“ што годинава ќе се одржи од 9 до 11 август под јаворите во центарот на Стар Дојран.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.