Планинари се искачија на врвот посветен на Борис Трајковски на Беласица и ја запеа песната „Љубов голема“ (видео)

665

Планинари од земјава но и од соседна Бугарија викендов го искачија на врвот Бо-Тра висок 1880 метри на планината Беласица посветен на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски. Станува збор за меморијален планинарски марш кој го организира Планинарскиот клуб ,,Ентузијаст”  од Струмица во чест на Трајковски

Целиот планинарски марш до врвот Ботра и назад  изнесува околу триесетина километри со кој планинарите од Ентузијаст  од Струмица но и од останитете градови до земјава упатија порака за мир соживот и почитување а ја запеаа и песната ,,Љубов голема“.

Паралелно членови на ПАОК „Ентузијаст“ од Струмица заедно со други планинари денеска стасаа пред вечното почивалиште на Трајковски на гробиштата во Скопје каде му одадоа почит.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.