Пендаровски за Филипче: Многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции

77

„Многу човечки животи се спасени заради неговите интервенции, неговите дијагнози, неговите операции. Просто кажано, станува збор за човек кој ти е мерак да го гласаш“. Ова за д-р Венко Филипче го кажа актуелниот претседател на Македонија и кандидат за нов претседателски мандат, Стево Пендаровски на вчерашниот митинг во Радовиш во рамките на неговата кампања за претстојните Претседателски избори.

Тој за Филипче упати пофални зборови, како за неговата големина како човек и достапност во кое било време, така и за неговата професионалност, за разлика од неговиот противкандидат Николоски во ИЕ 4, кој целиот свој живот немал еден ден работен стаж.

„Немав намера да трошам зборови за неговиот противкандидат, нашиот, вашиот противкандидат во оваа изборна единица кој целиот свој живот бил на државни јасли или на партиски јасли. Нема еден ден работен стаж надвор од тоа. Партијата му давала работа, партијата му давала плата. Ако не е партијата, не може да заработи за леб“, кажа Пендаровски за Николоски, за разлика од Филипче, за кој кажа дека е сосема различен.

„Филипче сега да посака може да биде хирург каде сака во светот и за еден месец да заработи повеќе од годишна плата и на пратеник и на министер и на претседател“, кажа Пендаровски во Радовиш.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.