Паркот на влезот во Василево каде има параклис посветен на Св. Јован Крстител ќе добие ограден ѕид !

541

Oпштина Василево заедно со ЈПКД „Турија“  а на иницијатива  МПЦ ОА,  Православна црква Успение на Пресвета Богородица од с. Василево ќе го оградуваат паркот лоциран на влезот од Василево каде се наоѓа и параклисот посветен на Св. Јован Крстител. Паркот ќе добие ограден ѕид од камен со ограда од ковано железо со што ќе се добие една урбана целина на самиот влез од Василево.

,,За неколку месеци, овде, во Паркот на влезот во Василево, ќе биде изграден изграден ограден ѕид од камен со ограда од ковано железо . Со оваа градба влезот на Василево ќе добие прекрасен изглед.Како градоначалник на општина Василево, како човек кој е роден и израснат во Василево, сакам да ја изразам својата огромна благодарност кон Црковниот одбор на црквата Успение на Пресвета Богородица од Василево при што заедно со финансиски средства и од општина Василево го реализираме овој проект“, објави градоначалникот на Василево Славе Андонов

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.