Пандевци со пресврт славеа над Ренова и останаа лидери во Првата лига (видео од головите)

901

Фудбалерите на Академија Пандев забележаа победа од 2:1 против Ренова во последниот меч од четвртото коло од Првата фудбалска лига на Македонија и останаа на лидерската позиција без пораз.  Ренова го отвори мечот преку Фатјон Јусуфи во 24 минута и заминаа на одмор со предност, период кога пандевци немаа многу шанси пред голот на гостите.

Струмицачни мечот го добија во првите минути од вторто полувреме кога Андреј Стојчевски израмни на 1:1 а неколку минути подоцна Кристијан Велиновски ја искористи конфузноста на одбраната на Ренова и ја смести топката во мрежата за водство од 2:1. Зоран Ивановски имаше шанса да стави печат на мечот но не успеа по трет пат да го матира чуварот на мрежата на гипсарите

Академија Пандев по 4 кола е лидер. Со три победи и едно реми има 10 бода два од Струга Трим Љум.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.