Пандевци славеа победа против Работнички, Мирчевски од пенал двапати прецизен (видео)

909

Фудбалерите на Академија Пандев со 2:0 славеа победа против Работнички од Скопје во второто првенствено коло  од Првата фудбалска лига на Македонија. Мартин Мирчевски двапати беше ефикасен од белата точка, откако откако во 73 минута беша фаулиран Ване Крстевски а во 86 Мартин Мартинага во казнетиот простор на Работнички а судијата Ѓеоргиевски досуди пенали.

Пандевци многу повеќе ја посакуваа победата иако Работнички се закани уште 10 тата минута кога ударот на Тодоровски заврши во стативата. Струмичани градеа шанси но немаа реализација. Во второто полувреме пандевци притиснаа и почнаа сериозно да се закануваат по голот на Јанков. Притисокот вроди со плод во 73 и 86 тата минута кога беа досудени најстрогите казни откако Стојкоски и Максимов направија прекршок а Мирчевски беше ефикасен при изведување на пеналите

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.