Пандевци за противник го добија полски Лехија Гдањск во УЕФА Конференциската лига

597

Екипата на Академија Пандев во првото квалификациско коло од Конференциската лига на УЕФА ќе се сретне со полскиот Лехија Гдањск. Првиот натпревар ќе се игра на 7 јули во Полска додека реваншот е седум дена подоцна конкретно на 14 јули на домашен терен.

Ова е епилогот од денешната ждрепка од Нион Швајцарија каде пандевци беа во Групата 1 меѓу неносителите а за можни противници освен  беа и екипите на Динамо Тбилиси (Грузија), Алашкерт (Ерменија), Дрита (Косово), Легија (Полска) и Милсами (Молдавија).

Ова е второ излегување на ФК Академија Пандев на европската фудбалска сцена. Како освојувач на Купот 2019 дебитираше во Лигата на Европа каде се сретна со босанскиот Зрински од кој претрпе пораз во двата меча.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.