Отворен нов Центар за дневен престој на деца со попреченост во Струмица

341

40 тина дечиња со попреченост ќе може да бидат сместени и добиваат индивидуален третман во Дневниот центар во Струмица каде со нив ќе работат стручни лица пред и после наставата. Министерството за труд и социјална политика ја предаде лиценцата за работа на здружението Едупрактика кој во наредната година ќе им помага на дечињата со попреченост со негуватели, едукатори, рехабилитатори, логопеди

Од здружението Едупрактика истакнуваат дека овој тип на центри во кои се предвидени комбинирани услуги, односно дневен престој за децата, како и индивидуални третмани кои ги спроведуваат стручни лица, значајно го подобруваат напредокот на децата со попреченост и придонесуваат кон нивна социјализација и инклузија

Центарот е наменет за вкупно 44 корисници – деца со попреченост од 3 до 14 години. Од нив, односно 24 деца, ќе можат да ги користат услугите за дневен престој, а останатите ќе имаат можност за индивидуален третман. Активностите во дневниот престој и индивидуалните третмани ќе ги спроведуваат тим од 10 вработени, составен од стручен персонал и негуватели.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.