Од понеделник повисоки цени за струјата – поскапува и евтината тарифа

1195

За најголем дел од домаќинствата, поскапувањето на електричната енергија нема да биде ни половина процент, рече Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисја за енергетика соопштувајќи го новиот ценовник што треба да важи од понеделник.

,,За 88 отсто од домаќинствата кои се во прв и втор блок трошокот за електричната енергија е зголемен за 0,4 процети. За оние потрошувачи кои се во трет блок, а тоа се околу осум проценти од домаќинствата, трошокот се зголемува за 0,48 проценти и за четврт блок, зголемувањето е за 0,57 проценти ,, рече Бислимоски.

Цената на евтината тарифа е зголемена за 0,65 проценти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.