Од полноќ ново поскапување на горивата, дизелот повторно над 100 денари за литар

596

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за три денари, со што цената се враќа над 100 денари и ќе биде 101,5 денари за литар, со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика.

Поскапуваат и бензините и тоа за 0.5 денари. Еуросупер 95 од вечерва на полноќ ќе се продва по цена од  89,50 денари за литар, а Еуросупер 98 за 92 денари.

Последен пат дизелот беше 100 денари на 22 јули, а најскап беше 24 јуни кога беше 110 денари. Ова е првпат дизелот да биде поскап од бензинот за 12 денари по литар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.