Од вечерва на полноќ дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

184

Од ноќеска, цената на дизел горивото се намалува за еден денар, а цената на бензините се зголемува за половина, односно за еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ).

Малопродажната цена на дизел горивото се намалува за 1 денар за литар и ќе изнесува 72 денари за литар. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство се намалува за половина денари за литар и ќе се продава за 71,50 денари за литар.

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за 1 денар и од ноќеска на бензинските станици ќе чини 83 денари за литар. Бензинот Еуросупер БС-98 ќе се продава 85 денари за литар.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.