Одлични креации на Детскиот карневал во Струмица каде настапија околу 500 дечиња (фото)

2112

Околу 500 дечиња од детски градинки и основни училишта продефилираа на Детскиот карневал што се одржува по повод празникот Прочка а во рамки на карневалските празнувања во Струмица. Поделени во 24 групни маски, дечињата ги преставија своите креации кои ги работеа со наставниците, воспитувачите и родителите. Преку песна и настапи апелираа на љубов и весело детство.  Најчесто беа маскирани во омилените јунаци од цртаните филмови но и фигури од детски игри.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.