Одбележана годишнината од убиството на петтемина струмички студенти

366

Пред споменикот на петтемина убиени струмички студенти-Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Јармов, Ѓорѓи Костуранов и Стево Топчев, беше одбележана 72 годишнина од нивното убиство. За животот и делото на петтемина студенти говореше Никола Андонов, претседател на Здружението на политички затвореници.

,,Сонот на струмичките студенти заедно со нивната визија и желба за демократска, правна, економски просперитетна држава, каде правото и правдата се темел на секоја цивилизирана држава, заедно со нас политичките затвореници, ќе ја градиме демократијата, правото, слободата, самостојноста и независноста на Македонија. Нивната визија и цел заедно ќе ја преточиме во традиција, ќе помагаме, ќе се залагаме за правна, демократска и економски просперитетна, самостојна и суверена македонска држава, членка на ЕУ, но и членка на НАТО што во моментов сме и со посебен статус со САД и Велика Британија што беше идеа на петтемина студенти, истакна Андонов.

Пред споменикот на петтемина убиени струмички студенти цвеќе положија членови на нивните семејства, членови на Советот на општина Струмица, политички партии и здруженија на граѓани и претставници на државни институции.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.